Biura Informacji Gospodarczej
Zgodnie z wykazem opublikowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii obecnie funkcjonują cztery biura informacji gospodarczej:
BIG InfoMonitor S.A. z siedzibą w Warszawie
Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. z siedzibą w Krakowie
Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. z siedzibą we Wrocławiu
ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. z siedzibą w Warszawie
Każdy konsument ma prawo złożyć do konkretnego biura wniosek o udzielenie informacji gospodarczej, czyli uzyskać raport o swoim ewentualnym zadłużeniu albo ustalić brak wpisania na listę dłużników. Wniosek można złożyć poprzez stronę internetową biura albo pisemnie, osobiście lub poprzez upoważnioną osobę (pełnomocnika). Wniosek złożony raz na 6 miesięcy jest bezpłatny.
Funkcjonowanie biur informacji gospodarczej reguluje ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, a działanie biur polega na polega na przyjmowaniu informacji i danych gospodarczych, ich przechowywaniu i ujawnianiu. Gromadzone informacje mogą być negatywne (o zadłużeniu, nieterminowej realizacji zobowiązań) lub pozytywne (rzetelnej, termonowej realizacji zobowiązań). Biura cieszą się popularnością, ponieważ dla przedsiębiorcy jest to informacja o kontrahencie, stąd w szczególności banki korzystają z tej formy weryfikacji informacji o kontrahencie.
Wierzyciel może wpisać osobę zobowiązaną do zapłaty (dłużnika) na listę dłużników jeśli spełnione następujące warunki:
1. całkowita kwota zadłużenia musi wynosić co najmniej 200 zł w przypadku konsumentów i 500 zł w przypadku dłużników nie będących konsumentami. Do dokonania wpisu nie jest konieczne wcześniejsze przeprowadzenie sprawy sądowej i wydanie przez Sąd nakazu zapłaty albo wyrok.
2. Wymagalność (obowiązek zapłaty) zobowiązania musi istnieć co najmniej od 30 dni, a ponadto musi minąć miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym (albo doręczenia do rąk własnych) na adres do doręczeń wskazany przez dłużnika (a jeżeli nie wskazał takiego adresu – na adres miejsca zamieszkania) albo na adres do doręczeń elektronicznych wpisany do bazy adresów elektronicznych, wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.
3. Jeśli nie upłynęło 6 lat od dnia wymagalności zobowiązania należnego od konsumenta, a w przypadku roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczeń stwierdzonych ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd nie upłynęło 6 lat od dnia stwierdzenia roszczenia.
Jeżeli wierzyciel dysponuje tytułem wykonawczym, czyli nakazem zapłaty albo wyrokiem albo ugodą to może zgłosić wpis zadłużenia już po upływie 14 dni od wysłania przez listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi do rąk własnych, pisma, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura. Aczkolwiek pod warunkiem, że nie upłynęło 6 lat od dnia stwierdzenia zobowiązania prawomocnym orzeczeniem sądu (wyrok albo nakaz zapłaty) lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd.
Dłużnik, który otrzymał wezwanie do zapłaty może zgłosić wierzycielowi sprzeciw wobec zamiaru przekazania danych do biura (wezwanie musi zawierać informację o możliwości zgłoszenia przez dłużnika sprzeciwu). Wierzyciel, który nie uwzględnia sprzeciwu dłużnika kwestionującego istnienie zobowiązania w całości lub w części lub uznającego wierzytelność za przedawnioną w całości lub w części i przekazuje informację gospodarczą do biura, jest obowiązany zawrzeć te dane w informacji gospodarczej przekazywanej do biura.
Biuro może przetwarzać informacje gospodarczej o dłużniku przez okres trzech lat od ostatniej aktualizacji, jednak nie dłużej niż 10 lat od dnia, w którym wierzyciel przekazał je do biura.
Można żądać usunięcia wpisu na listę dłużników w sytuacji:
-
Spłaty zadłużenia wierzycielowi, który ma obowiązek poinformować biuro w terminie 14 dni od otrzymania zapłaty. Natomiast zmiany kwoty ujawnionego zadłużenia można żądać w przypadku spłaty częściowej.
-
W przypadku wpisania przez rzekomego wierzyciela nieistniejącego zadłużenia. Wówczas na skutek wniesienia do biura sprzeciwu wierzyciel zmuszony jest wykazać istnienie i wysokość zadłużenia. Do tej kategorii spraw należą m.in. sytuacje w którym wierzyciel wystąpił z pozwem, ale postępowanie umorzono na skutek cofnięcia powództwa.